דבר מנהל התכנית

ברוכות וברוכים הבאים לתכנית בר אילן – בייג'ין

במהלך השנים האחרונות הופכות כלכלות הענק מהמזרח, בדגש על הכלכלה הסינית, משמעותיות יותר ויותר עבור אנשי עסקים וחברות ישראליות. יזמים ואנשי עסקים ישראליים משקיעים בשווקים הסיניים, מתרחבים המגעים הכלכליים והמסחריים בין הרשויות בשתי המדינות וכן ניכרת עליה משמעותית בעניין של חברות ועסקים סיניים להשקיע בפרויקטים תשתיתיים וטכנולוגיים בישראל. לצד העסקאות הגדולות דוגמת רכישת מכתשים אגן, תנובה, הזכייה במכרז להפעלת נמל חיפה והזכייה במכרז הקרונות לרכבת הקלה, משקיעים גופים מסחריים סינים בחברות ישראליות, בדגש על תחומי הטכנולוגיה העילית והרפואה. כאשר כל שנה מוכתרת כ"שנת שיא" בהיקפי הסחר בין ישראל וסין – קיימת חשיבות רבה להיכרות מעמיקה ככל הניתן עם התרבות העסקית והאינטרסים של הצד השני.

התרחבות הסחר בין ישראל וסין משליכה באופן ישיר על עורכי ועורכות הדין, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. בשל מעורבותם העמוקה של עורכי ועורכות דין בכל עסקה, מכרז או משא ומתן הרי שחשיבות ההיכרות עם הצד השני, שיטת המשפט שלו, תרבותו העסקית ומכלול האינטרסים שהוא מביא עמו לשולחן המשא ומתן הופכת חשובה, ואף הכרחית,  מאי פעם. שאלות דוגמת אימוצן של דוקטרינות מוכרות במשפט הישראלי, דוגמת תום לב, חשיבותם של תקדימים, משמעותה של חתימה על עסקה ומכלול הכלים המשפטיים העומדים לרשות עורך הדין הסיני הופכות חיוניות שעה שאלה יושבים מצדו השני של השולחן. היכולת ליתן תשובות לשאלות אלה היא זו שתקנה לכן ולכם את אותו יתרון משמעותי הנדרש בזירה התחרותית של עריכת הדין בישראל.

תכנית בר אילן – בייג'ין מציעה לכן ולכם, עורכות ועורכי הדין, את האפשרות להעמיק את היכרותכם עם עולם המשפט והמסחר הסיניים. התכנית כוללת קורסים איכותיים בשלל תחומי המשפט המסחרי והבינלאומי, המוענקים על ידי מרצים מהשורה הראשונה ובאיכות אקדמית מעולה. על מנת לאפשר לכן ולכם היכרות מעמיקה ככל הניתן עם עולם המשפט והמסחר הסיניים, בנינו תכנית מוקפדת ואיכותית המשלבת בין תיאוריה ומעשה. כדי להפוך את החזון למציאות, ולאפשר לכן ולכם לרכוש כמה שיותר כלים מעשיים, התכנית מציעה שני סמסטרים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, וסמסטר קיץ, אשר ייערך בתקופת פגרת בתי המשפט, בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת UIBE בבייג'ין. לבסוף, מתוך רצון לאפשר לכן ולכם להתמסר לרכישת הידע - הקמנו עבורכן ועבורכם מערך שירות אדמיניסטרטיבי חסר תקדים, שיחסוך מכם את ההתעסקות הבירוקרטית ויספק מענה מיטבי לצרכיכם.

אנו, בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, מאמינים בחדשנות ובהיות העולם הגלובאלי כר נרחב לאתגרים מרתקים. אני מזמין אתכם להצטרף אלינו ולהיות הראשונים לפתוח צוהר לעולם משפטי ומסחרי חדש ולא מוכר.

אני מזמין אתכן ואתכם להצטרף אלינו לתכנית בר אילן – בייג'ין!

ד"ר שי שטרן

_